Przewodnik po kontuzjach w BJJ: staw łokciowy

Foto: Dominik Borowczyk

Największą zmorą sportowców obok testów antydopingowych są kontuzje, w przypadku sportów walki takich jak Brazylijskie Jiu-Jitsu prawdopodobieństwo urazu jest większe, niż w innych dyscyplinach. W poniższym artykule skupimy się na urazach stawu łokciowego oraz leczeniu kontuzji.

Staw łokciowy jest stawem delikatnym, co oznacza, że jest bardzo podatny na kontuzje. Nie tylko dźwignie kończące, ale także wszelkie ruchy podczas walki narażają nasz łokieć na obrażenia. Ponadto, jeśli ten obszar jest ciągle kontuzjowany, może to skończyć się przewlekłym bólem lub trwałym urazem.

Zapalenie torebki stawowej

Zapalenie kaletki łokciowej jest stanem zapalnym jednej lub więcej kaletek maziowych. Schorzenie powoduje dotkliwy ból łokcia, a także obrzęk i bolesność stawu. Uraz ten to dość powszechna kontuzja. Prostym sposobem na wyleczenie zapalenia kaletki jest zastosowanie lodu. Zawodnicy mogą być w stanie znieść ból zapalenia kaletki i kontynuować trening, ale najlepszym rozwiązaniem jest odpoczynek i regeneracja. 

Najczęstszą przyczyną zapalenia łokcia jest uraz. Ten może być spowodowany przez stale powtarzające się czynności o małym lub średnim nasileniu. Przykładem jest np. uderzanie na tarczę lub stałe podpieranie się na łokciach. Do zapalenia kaletki może doprowadzić też nagły, silny bodziec np. zamaszysty ruch oraz mocne szarpnięcie za rękę.

Zapalenie ścięgien

Jest to rodzaj bolesnego obrzęku, który jest spowodowany powtarzającymi się ruchami. Najprostszym sposobem leczenia zapalenia ścięgien jest rozgrzanie dotkniętego obszaru. Istnieją dwa rodzaje zapalenia ścięgien, jednym z nich jest zapalenie nadkłykcia bocznego, znane również jako łokieć tenisisty. Drugim jest zapalenie nadkłykcia przyśrodkowego, znane również jako łokieć golfisty

Kiedy już specjalista zweryfikuje nasze przypuszczenia i zdiagnozuje stan zapalny ścięgna, zaleci odpowiednie postępowanie. Jego elementami na pewno będzie odciążenie chorego miejsca, najprawdopodobniej także zażywanie leków przeciwzapalnych, a w przypadku infekcji – antybiotyków, oraz odpowiednie ćwiczenia.

Zespół rowka nerwu łokciowego

Zespół kanału nerwu łokciowego jest chorobą zaliczaną do grupy neuropatii uciskowych. Neuropatie uciskowe to choroby, w których dochodzi do uszkodzenia nerwu związanego z jego uciskiem. Do podstawowych objawów należą nieprzyjemne doznania czuciowe (drętwienie, mrowienie, pieczenie) w obrębie palców małego oraz serdecznego. Mogą im towarzyszyć bóle okolicy stawu łokciowego, najbardziej nasilone w nocy.

Podstawową metodą leczenia postępującej postaci zespołu kanału nerwu łokciowego jest operacyjne uwolnieniu nerwu z ucisku. W przypadkach niezbyt zaawansowanych można podjąć próbę modyfikacji przyzwyczajeń ruchowych w połączeniu z rehabilitacją oraz leczeniem farmakologicznym.

Zwichnięcie stawu łokciowego

Dość powszechny uraz, charakteryzuje się utratą powierzchni stawowych między sobą. Często zwichnięciom towarzyszą złamania kości ramiennej lub przedramienia oraz uszkodzenie więzadeł i torebki stawowej. Najczęstszą przyczynę stanowią upadki na rękę i gwałtowne przeciążenia w obrębie kończyny górnej.

Leczenie stawu łokciowego nie jest proste ze względu na jego skomplikowaną budowę i należy pamiętać, że może prowadzić do znacznych ograniczeń funkcji kończyny górnej, a w szczególności ręki.

Pierwsza pomoc przy zwichniętym stawie łokciowym obejmuje unieruchomienie stawu poprzez usztywnienie względem siebie sąsiednich kości znajdujących się poniżej i powyżej chorego stawu. Miejsce urazu wymaga zrobienia zdjęcia RTG, a następnie szybkiego nastawienia w znieczuleniu ogólnym. Nastawiony staw zabezpiecza się w opatrunku (np. longecie ramiennej) na okres 3–4 tygodni. Po tym okresie można zastosować zewnętrzną ortezę ograniczającą ruchy zgięcia i wyprostu w chorym stawie. Jeśli nastawienie nie jest możliwe lub doszło do innych urazów wskazaniem jest leczenie operacyjne.

 

 

CO JEST KULANE?

Przeczytaj także