Samoobrona w BJJ: jak bronić się przed uderzeniem w twarz

Brazylijskie jiu jitsu to nie tylko sztuka chwytania, pierwotnym założeniem tej dyscypliny była nauka przetrwania na ulicy oraz samoobrona. W dzisiejszych czasach, w akademiach na całym świecie nauczana jest głównie sportowa odmiana BJJ, element samoobrony jest niestety bardzo często pomijany.

Cios w twarz, uderzenie pięścią lub uderzenie dłonią jest czymś, przed czym każdy praktykujący BJJ, nie mówiąc o przeciętnym Kowalskim, musi wiedzieć, jak się bronić w każdej sytuacji. Może się to zdarzyć w każdej chwili, dlatego musisz być gotowy oraz analizować mowę ciała i ruchy napastnika.

„Will Smith spoliczkował Chris’a Rocka.” – nagłówek, w takiej formie, w większości światowych mediów widnieje przez ostatnie dwa dni. Wiadomość ta nie umknęła oczywiście społeczności BJJ, która miała niedawno do czynienia z podobnym wydarzeniem. W zeszłym roku Andre Galvao został dwukrotnie spoliczkowany przez Gordona Ryana, ku zdziwieniu obserwatorów, Galvao mistrz ADCC i były zawodnik MMA, nie był w stanie zatrzymać tego uderzenia.

Rener Gracie włączył się do dyskusji i nagrał materiał, w którym przedstawia jak w trzech krokach uniknąć ataku poprzez:

1. Ustalenie granic – gdy ktoś zbliża się do Ciebie, a Ty nie znasz jego intencji, Rener radzi, abyś natychmiast wyznaczył granice. Wyciągnij ręce przed siebie i powiedz drugiej stronie, żeby się nie zbliżała. Jeśli mimo to agresor wciąż będzie się zbliżał, wiesz, że będziesz musiał albo uciec albo użyć swoich umiejętności BJJ.

2. Chroń swoją twarz – jeśli druga osoba dostanie się do Twojej osobistej przestrzeni, musisz podnieść ręce. Nie zostawiaj ich założonych za plecami, tak jak zrobił to Chris Rock. Kiedy twoje ręce są uniesione, zwróć uwagę na ramiona drugiej osoby; cokolwiek się cofnie jako pierwsze, będzie to uderzające ramię. Tak więc, gdy pierwsze uderzenie jest w drodze, musisz sięgnąć przez to ramię, a następnie przejąć nad nimi pełną kontrolę.

3. Nie żartuj z rodziny innego mężczyzny.

 
 
 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez renergracie (@renergracie)

Kolejnym przykładem jest instruktaż Jeana Vandesteena z Akademii Relson Gracie Rio de Janeiro, gdzie pokazuje skuteczną reakcję na spoliczkowanie.

CO JEST KULANE?

Przeczytaj także