Trzy rodzaje szybkości w Brazylijskim Jiu-Jitsu [Video]

Pracując nad szybkością, która przełoży się na nasze sukcesy na macie nie możemy ograniczać się wyłącznie do fizycznego aspektu tej cechy motorycznej. W dzisiejszym artykule opiszemy szybkość fizyczną, mentalną oraz techniczną.

W większości sportów zespołowych naturalna zwinność i szybkość mogą po prostu wystarczyć, aby odnieść sukces na wielu płaszczyznach. Bieganie jest sportem skupiającym się wyłącznie na szybkości fizycznej, pomimo wielu aspektów rozwijania techniki biegu, to w porównaniu z BJJ, wystarczy że umiemy szybko biegać.

Pod kilkoma względami szybkość techniczna i mentalna są bardziej istotne niż fizyczna. Nawet jeśli jesteś jednym z „najszybszych” sportowców na macie, jeśli nie potrafisz mentalnie przetworzyć techniki, a następnie wykonać ją płynnie, czy naprawdę możesz być szybki? 

Jednym z najlepszych sposobów rozwijania szybkości umysłowej jest ćwiczenie ruchów treningowych w głowie, czyli wizualizacja. Filmy instruktażowe są doskonałym źródłem informacji dla tych, którzy chcą zwiększyć swoją szybkość techniczną i umysłową. Możesz być niesamowicie zwinnym zawodnikiem, jednak jeśli zatrzymasz się i przytłoczą Cię wybory przed wykonaniem techniki, będziesz wolniejszy od swojego przeciwnika ze względu na czas potrzebny na podjęcie decyzji.

Szybkość techniczną można postrzegać jako zdolność do płynnego i wydajnego wykonania techniki. Jeśli nie jesteś wydajny, nie jesteś szybki. Na pewno kojarzysz często powtarzane powiedzenie: „slow is smooth, smooth is fast”. Dla przykładu szybki zawodnik może chwycić przeciwnika i rozpocząć próbę poddania, ale jeśli ten chwyt jest niewłaściwy lub jego ruch jest bardzo gwałtowny, wszystko może pójść na marne.

Ćwiczenie podstawowych ruchów i technik BJJ to świetny sposób na zwiększenie umiejętności technicznych. Drillowanie tworzy pamięć mięśniową i płynność, dlatego na początek techniki nie rób jej za szybko, skup się na powolnym i płynnym ruchu. Podczas wielokrotnego powtarzania techniki nie tylko rozwiniesz szybkość techniczną, ale także zwiększysz swoją szybkość fizyczną.

Szukasz podstawowych ćwiczeń i ruchów na początek? W poniższym nagraniu jedni z najlepszych zawodników kategorii lekkiej i średniej, Diego „Pato” Oliveira oraz Tainan Dalpra, demonstrują jak rozwijać szybkość fizyczną i techniczną.

 

CO JEST KULANE?

Przeczytaj także