Ukraińska Federacja Judo bojkotuje Grand Slam w Mongolii

Pierwsze kwalifikacje olimpijskie do igrzysk w Judo odbyły się dwa tygodnie temu w Mongolii lecz nie obyło się bez kontrowersji, ponieważ reprezentacja Ukrainy zbojkotowała imprezy IJF (International Judo Federation) z powodu ponownego włączenia do udziału rosyjskich sportowców.

Rosyjscy i białoruscy zawodnicy byli wycofani z wzięcia udziału w zawodach od początku rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Jednak dzięki decyzji prezesa Międzynarodowej Federacji Judo Mariusa Vizera, judocy z tych krajów powrócili do międzynarodowych startów, wywołując ukraiński bojkot.

Prezes Ukraińskiej Federacji Judo, Mychajło Koszliak, powiedział, że rosyjscy sportowcy są częścią polityki propagandowej ich narodu i stwierdził, że 11 z 24 Rosjan rywalizujących w Mongolii to także przedstawiciele rosyjskiego wojska. Brytyjskie Stowarzyszenie Judo wydało również oświadczenie, w którym nie zgadza się z udziałem sportowców z Rosji i Białorusi, ale Wielka Brytania weźmie udział w zawodach i pozostawi decyzję o uczestnictwie poszczególnym sportowcom.

CO JEST KULANE?

Przeczytaj także