Wiek w BJJ i innych sportach walki

Kwestia wieku jest jedną z tych rzeczy, które w pewnym momencie zaczynają doskwierać wszystkim. Tendencja jest taka, że im człowiek starszy, tym spotyka go więcej problemów na drodze sportowej. Przyjrzymy się jak naprawdę jest z wiekiem w sportach walki.

Starzenie się jest rzeczą obiektywnie złą: wolniejsza regeneracja, większe ryzyko kontuzji, spadek szybkości, często wzrost wagi i mniej czasu na treningi (jeśli mowa o amatorach i pół-zawodowcach). Aktualnie świat sportów walki poszedł mocno do przodu i spotyka się dwudziestoletnich mistrzów w czarnych pasach, którzy trenują przez większość swojego życia, przykładem jest Mica Galvao. Wskazuje to na coraz większą przewagę młodych zawodników. Przeciwko temu zdaniu jest Braulio Estima. Twierdzi on, że pik umiejętności jest w okolicach 35 roku życia, a walczyć na wysokim poziomie można do 40. Zweryfikować to będzie można dopiero za kilka(naście) lat, kiedy to obecne pokolenie świetnych dwudziestolatków dojdzie do wieku wskazanego przez Braulio. Być może będą jeszcze lepsi niż teraz.

Średnia wieku medalistów IBJJF w poszczególnych latach: na podstawie wykresu można stwierdzić, że 25-28 to najlepszy wiek do startów. 

Wykres przedstawiający średni wiek medalistów w poszczególnych kategoriach wagowych: tutaj widocznie najstarszymi są kategorie lekka (76kg) i półciężka (88kg). Można by pokusić się o stwierdzenie, że zawodnicy wraz z wiekiem zwiększają swoją wagę i przechodzą do wyższych kategorii – najliczniejsze są 70kg i 76kg – wskazywałoby, że zawodnicy z tych kategorii przechodzą o jedną wyżej.

Ważną ciekawostką może być fakt, że zawodnicy, którzy przed 25 rokiem życia nie zdobyli medalu na Mistrzostwach Świata, później z reguły również nie wchodzili na podium (z nielicznymi wyjątkami). 

Zaskakujące może być też, że w BJJ najcięższe kategorie wcale nie są „najstarsze”, tak jak to jest przyjęte na przykład w MMA, gdzie zawodnicy kategorii ciężkiej są najstarsi -w TOP15 UFC tej kategorii jest tylko jeden zawodnicy przed trzydziestką, 29-letni Serghei Spivac. 

Warto też przyjrzeć się mistrzom UFC, jako że grappling jest tam istotną częścią. Obecnie tylko dwóch mistrzów ma mniej niż 30 lat: Sean O’Malley i Ilia Topuria. W 2020, gdy pas mistrzowskich zdobywał 38-letni Jan Błachowicz, średnia wieku wynosiła 33 lata. 

Inaczej sprawa ma się jeśli ze statystyk wyłączy się zawodowców. Wówczas okazuje się, że kategorie Masters są coraz mocniej obsadzane, a walki są na wysokim poziomie i w żaden sposób nie przypominają emerytów. Część źródeł naukowych mówi też, że największą siłę i sprawność organizm osiąga w okolicach 30 roku życia i nie spada znacząco aż do 40. Anegdotycznie patrząc, również można zauważyć, że osoby po trzydziestce dzielą się na kategorię narzekających, że to już nie to co kiedyś, oraz tych, którzy dopiero wtedy zaczynają się dobrze czuć. 

 

Źródło: BJJHeroes

CO JEST KULANE?

Przeczytaj także