6 uniwersalnych zasad sukcesu Johna Danahera

1. Bądź wytrwały

Ze wszystkich cech, które powinien posiadać zawodnik, Danaher wskazuje na wytrwałość jako jedną z najważniejszych. Większość ludzi postrzega wytrwałość jako rodzaj zawziętości, gdy po prostu pojawiasz się codziennie na macie. Najważniejszą formą wytrwałości jest wytrwałość myślenia, która ma na celu popychanie Cię do coraz wydajniejszych metod treningu. Najcięższą formą treningu jest trening poparty planem i dokładnie przemyślany. Chodzenie na matę i robienie tego samego przez dekadę nie sprawi, że staniesz się lepszy. Kluczem jest progresywny trening w ramach czasowych, w których identyfikujesz jasne cele. Realizuj cele krótkoterminowe z długoterminowymi i upewnij się, że założenia zmieniają się z czasem. Wraz ze wzrostem poziomu umiejętności, musisz podnosić sobie poprzeczkę.

2. Dbaj o codzienny rozwój

Nowozelandczyk jestem wielkim zwolennikiem małych, progresywnych akcji w kierunku celów. Jeśli spojrzysz na swój przeciętny dzień, dwa lub trzy razy w twoim życiu ma miejsce wydarzenie, które zmienia kierunek twojej drogi. Zdecydowana większość naszych dni nie jest wyjątkowa, to tylko nudna rutyna. To prawdopodobnie opis 95% naszych dni, gdzie tylko około od 1% do 5% twoich dni ma jakikolwiek sens. Więc musimy być bardzo skoncentrowani na maksymalnym wykorzystaniu naszego czasu, jeśli mamy zamiar osiągnąć coś w życiu. Pod koniec każdego dnia musisz zadawać sobie pytania i myśleć nad tym co się wydarzyło. Jaka była najważniejsza rzecz, która mi się dzisiaj przydarzyła? Jak to wpłynie na moje życie jutro? Jeśli to zrobisz, twoje dni stają się progresywne. Większość ludzi żyje z dnia na dzień, gdzie wydarzenia dnia wczorajszego nie mają wpływu na teraźniejszość.

3. Zacznij powoli

Ucząc się nowej techniki musisz ją przetestować, dać sobie czas na przestudiowanie jej na sparingu i zadaniówkach. Trener Gordona Ryana radzi, aby zacząć powoli, metodą małych kroków. Nie podnosisz największych ciężarów pierwszego dnia na siłowni, budujesz bazę, codziennie pracujesz progresywnie, aby osiągnąć swój cel. Musisz też zachować zdrowy rozsądek, jeżeli technika, która wielokrotnie zawodzi nie działa, być może trzeba z niej zrezygnować. Progres pochodzi z małych początków i rozwija się z biegiem czasu. Nie możesz oczekiwać, że nieprzetestowany i niewypróbowany ruch zadziała na czarnym pasie z wieloletnim doświadczeniem. 

4. Nie musisz wygrać każdej walki

Musimy zrozumieć czym jest trening, chodzi o rozwój umiejętności, a nie o wygrywanie lub przegrywanie. Nie musisz wygrywać każdej bitwy, musisz tylko wygrać te, które się liczą, które mają miejsce na matach zawodniczych, myśl tylko o nich. To dzięki nim zostaniesz zapamiętany, nikt nie będzie pamiętał o walkach, które wygrałeś we wtorek po południu w twojej akademii z jakimś facetem, który nikogo nie obchodzi. Zostaniesz zapamiętany ze swoich szczytowych wyników, a nie z codziennych występów. Skup się rozwoju, aby Twoje szczytowe umiejętności można było skoncentrować na wygrywaniu.

5. Odkryj siebie na nowo

Danaher jest głęboko przekonany o tym, że w przypadku sportów walki ludzie na pewno mogą odkryć siebie na nowo w okresie pięciu lat. Jest wiele dowodów na potwierdzenie tej tezy, jeśli w pełni zanurzysz się w sporcie z dobrze opracowanym, dobrze zaplanowanym programem treningowym, możesz przejść od początkującego do bardzo imponującego poziomu umiejętności. Możesz dojść do poziomu, w którym będziesz rywalizować z zawodnikami światowej czołówki. Większość ludzi dochodząc do pewnego poziomu, dopada lenistwo i samozadowolenie. Robią te same rzeczy, które robili od lat. Ale jeśli będziesz pilny i dokładny w ciągu pięciu lat, możesz wiele osiągnąć.

6. Pracuj nad pewnością siebie

Możesz kogoś szkolić i uczyć technik ale w pewnym momencie zawodnik, o którym mowa, musi wyjść na scenę i pociągnąć za spust, gdy nadejdzie odpowiedni czas. To, co da ci zdolność przejścia od fizycznych umiejętności, których się nauczyłeś, do wykonywania ich pod presją, to pewność siebie. Budowanie tej pewności jest kluczem do osiągnięcia mistrzostw. Najlepszym sposobem, aby to zrobić, jest pozbycie się wrodzonego strachu przed przegranymi, który sprawia, że w naturalny sposób unikamy ryzyka.

 

CO JEST KULANE?

Przeczytaj także