Photo Instagram @rogergracie
Od jakiegoś czasu, Roger Gracie na mediach społecznościowych, oświadczał, że w swoim treningu BJJ nie drilluje. Tym razem wyjaśnił na swojej stronie poprzez nagranie, co dokładnie stoi za tym stwierdzeniem:
Myślę, że to bardzo ważne, aby drillować technikę po to żeby nauczyć się jej mechaniki. Drilluję w celu nauczenia się mechaniki, ale po tym już nie drilluję danego ruchu w kółko po tysiąc razy. Jiu-Jitsu różni się od judo, w którym ćwiczysz jeden rzut tysiące razy, ponieważ ważne jest by siła szła w parze z techniką.
W Jiu-Jitsu musimy nauczyć się ruchu podczas, gdy przeciwnik stawia opór. Więc, ponownie, drillujesz ruch po to, aby nauczyć się jego mechaniki i potem dopiero ćwiczysz z oporem, tak aby miało to sens. To dlatego mówię, że uczę się na sparingach zadaniowych, bo w nich mogę sprawdzać moje ruchy w realnej sytuacji, raz za razem. Prostym przykładem jest ucieczka z duszenia trójkątnego; uczysz się ruchu i drillujesz, aby nauczyć się mechaniki, ale jeśli chcesz nauczyć się, jak faktycznie stosować ucieczkę, to musisz robić walki zadaniowe, z oporem, aby uciec z tej pozycji. Dopóki nie ćwiczysz ruchu z oporem, to nie znasz tego ruchu.



