fot: https://www.instagram.com/nikkicuddlejitsu/
https://www.instagram.com/beansf_/
Nową serię „biomechaniki poddań” rozpoczynamy od przeprostu na kończynę dolną, czyli popularnej „balachy” na kolano.
Dźwignia ta jest jedną z podstawowych technik brazylijskiego jiu-jitsu. Jest to atak oparty na nodze, który ma na celu wywarcie nacisku i przeprostu na staw kolanowy, poprzez pchnięcie naszym tułowiem w przeciwną stronę do zgięcia kolana. Ten sam ruch mu zastosowanie w przypadku dźwigni na kończynę górną, tj. przeprostu na łokieć.
Nasze kolano do pewnego stopnia się przeprostowuje, przeciętna osoba będzie miała około 5-10 stopni przeprostu w stawie piszczelowo-udowym, a każdy ruch będzie rzucał wyzwanie tkankom miękkim i strukturom więzadłowym. Aby zapobiec nadmiernemu wyprostowi, zaagnażowanych jest wiele struktur w postaci więzadeł, mięśni oraz stawu kolanowego:
- więzadła: ACL, MCL, LCL, PCL, OPL
- kilka mięśni krzyżuje się w stawie kolanowym, co może pomóc w powstrzymaniu ruchu (ścięgna podkolanowe, łydka i mięsień podkolanowy)
- cały staw kolanowy jest wzmocniony przez tylną torebkę stawową, która pomaga w ograniczaniu przeprostu
Istnieje wiele struktur, które zapobiegają całkowitemu zgięciu kolana w niewłaściwym kierunku. To dlatego rzadziej spotykamy kontuzje spowodowane przeprostem na kolano, niż skrętówką, która poprzez ruch rotacyjny na staw skokowy wywiera presję bezpośrednio na więzadła stawu kolanowego.
Balacha na kolano jest jednym z najsilniejszych do poddań kończyny dolnej i jest skutecznie używana przez zawodników sportów chwytanych i mieszanych sztukach walki. Znajomość tego poddania otwiera nam możliwość zagrożenia rywalowi innymi poddaniami, takimi jak klucz na stopę, skrętówka oraz dźwignia prosta na staw skokowy.