foto: Dominik Borowczyk
Korzyści płynące z trenowania Brazylijskiego Jiu-Jitsu, które jako pierwsze przychodzą na myśl, są fizyczne, ale istnieje również wiele korzyści psychologicznych, które czasami są pomijane.
Kiedy po raz pierwszy zacząłeś trenować, oprócz niepewności czułeś również ekscytację, która sprawiała, że chciałeś kontynuować naukę arte suave. Nowość tego sportu, wymagające techniki i radość z ich aplikowania, ludzie, którzy cię otaczają i pozytywna atmosfera w akademii. Oprócz zachwycenia mogłeś czuć również szczęście, lecz po jakimś czasie po prostu nie możesz zainicjować tych samych uczuć.
Co zrobić w momencie kiedy wychodząc z maty nie dostrzegasz radości, którą dawał ci trening i możesz czuć się smutny i zdezorientowany?
Środowisko
Kiedy wkraczasz w nowy świat i poznajesz nowości, zachwycasz się głównie pozytywnymi aspektami. W miarę upływu czasu postrzegasz rzeczywistość w innym świetle, zwracasz uwagę na wady swojej akademii. Wielu ćwiczących ma świadomość tego, że powinni zmienić środowisko, lecz tego nie robią. Kiedy żarty twoich partnerów są zbyt dotkliwe, twój trener nie przywiązuje ci uwagi i czujesz, że nie należysz do tego miejsca, czas na zmianę.
Istnieje na świecie wiele akademii, które uczynią cię szczęśliwszym i lepszym jiujiteiro, nawet jeżeli ktoś nazwie cię creonte. Po pewnym czasie spędzonym w nowej akademii zrozumiesz, że radość tkwi nie tylko w sztukach walki, ale także w ludziach.
Samokrytyka
To pewne, że musisz pracować nad swoimi słabościami, ponieważ jesteś tak silny jak twoje najsłabsze ogniwo. Musisz pracować nad swoimi słabymi punktami, lecz nie zapominaj, że masz czerpać radość z treningu. Jeżeli ciągle myślisz o tym, co musisz poprawić i jak wiele brakuje ci do mistrzów świata, skutecznie zabijasz przyjemność z czasu spędzonego na macie.
Poświęć trochę czasu na aspekty gry, w których jesteś naprawdę dobry i doceń swoje mocne strony. Najzdrowsze podejście jakie możesz obrać to ulepszanie technik, które wymagają pracy i równoczesne szlifowanie tych, w których jesteś całkiem niezły.
Kontuzje
Niewiele rzeczy zniechęca cię tak szybko, jak kontuzje. Kiedy stajesz naprzeciw sparingpartnera i chcesz dać z siebie 100%, nie możesz po prostu tego zrobić, gdy dokucza ci ból kolana, barku lub pleców. Jeszcze gorzej, kiedy urazy są na tyle poważne, że ograniczają twój czas spędzony na macie.
Rozwiązanie? Uświadom sobie, że te kontuzje nie znikną same z siebie i że będą się pojawiać ponownie, chyba że coś z nimi zrobisz. Zacznij od wizyty u specjalisty i zadbaj o swój organizm. Odwiedź fizjoterapeutę i pozwól mu powiedzieć, na czym musisz się skupić i jakie ćwiczenia musisz wykonywać, aby wyleczyć uraz i zabezpieczyć ciało przed ponownymi kontuzjami.