Czy powinieneś znać każdą technikę w Brazylijskim Jiu-Jitsu [Video]?

Jeżeli jesteś początkującym adeptem BJJ nazwy takich technik jak berimbolo, kimura, de la riva oraz ashi garami mogą wydawać ci się obce, lecz jeżeli chcesz przyspieszyć swój rozwój musisz przyswoić nazewnictwo pozycji oraz technik kończących.

Idealnym przykładem znajomości większości technik chwytanych oraz stosowania ich w procesie nauczania jest jeden z najlepszych trenerów na świecie, John Danaher. Nowozelandczyk często stosuje japońskie nazewnictwo odwołując się do Judo:

„Istnieje wiele sposobów na kontrolowanie przeciwnika. Jednym z nich jest kontrola pozycyjna, prawdopodobnie najważniejsza forma kontroli, lecz jest to jedna z wielu form, do których zaliczamy walkę na chwyty, szybkość reakcji oraz wytrącanie z równowagi. Uważam, że bardziej trafne jest mówienie o kontroli prowadzące do przewagi w walce, niż tylko o pozycji. Niektórzy zawodnicy w ogóle nie polegają na pozycjach dominujących, tylko na różnych formach ograniczenia możliwości ruchu przeciwnika. 

Często słyszymy powiedzenie „position before submission” (ang. pozycja ponad poddanie), to ważna koncepcja, którą musi poznać każdy początkujący. Ale istnieją inne i głębsze koncepcje, które powinniśmy poznać. 

Dlatego musisz być precyzyjny w swoim języku, aby móc z większą precyzją określać swoje ruchy. Widać to w każdym aspekcie życia. Wyobraź sobie, że ty i ja naprawialiśmy silnik samochodu. A ja na to: „Podaj mi cylindryczny przedmiot z białą górą i szarym spodem, z którego wystaje biały element”. A ty rozglądasz się za białą cylindryczną rzeczą z przewodami. A gdybym mógł powiedzieć: „Człowieku, podaj mi świecę zapłonową”. Teraz dokładnie wiesz, co mam na myśli.

Tak samo jest w grapplingu, jeśli znasz nazwę tego, czego szukasz, będziesz z tym znacznie skuteczniejszy. Precyzyjna terminologia, pozwala działać wydajniej, dlatego zawsze kładę nacisk na nomenklaturę.”

 

CO JEST KULANE?

Przeczytaj także