Demi Lovato promowana na purpurowy pas BJJ

foto: https://jiujitsutimes.com/demi-lovato-jiu-jitsu-ultimate-goal-black-belt-someday/

Słynna piosenkarka Demi Lovato została promowana na purpurowy pas BJJ, choć instruktor, odpowiedzialny za promocję nie został jeszcze potwierdzony.

Wywołało to zdziwienie w społeczności BJJ, podobnie jak jej awans na niebieski pas w 2017 roku, gdzie otrzymała go po niespełna 12 miesiącach stażu treningowego. Jest to przedział czasowy, który można by uznać za wyjątkowo szybki, chyba że ktoś ma wcześniejsze doświadczenie w zapasach lub judo albo jest ponadprzeciętnym sportowcem, który szybko robi progres. Jako punkt odniesienia zawodnik B-Team, Jacob Rodriguez otrzymał niebieski pas w ciągu siedmiu miesięcy, mając już doświadczenie grapplingowe, wyniesione z zapasów, podobnie jak jego straszy brat Nicky.

Lovato została awansowana na niebieski pas przez mistrza świata ADCC Orlando Sancheza, więc większość społeczności zaufała intuicji Sancheza i nie poddawano wątpliwości jego decyzji.

Kolejną kontrowersyjną kwestią jest czas treningowy spędzony wyłącznie na lekcjach prywatnych, z wyłączeniem treningów grupowych. Z czasem Lovato przyznała się do rezygnacji z treningów BJJ, o czym mówiła będąc gościem podcastu The Joe Rogan Experience, lecz po niespełna dwóch latach po powrocie na matę, Lovato otrzymała purpurowy pas. 

Ten awans jest tak samo niezwykły jak jej poprzedni, ponieważ w tym momencie trenowałaby konsekwentnie przez mniej niż dwa lata. Biorąc pod uwagę przerwę od treningów oraz kryteria według, których promocja na purpurowy pas odbywa się po około czterech lub pięciu latach łącznie spędzonego czasu na macie, wiele osób kwestionuje umiejętności piosenkarki oraz decyzję o promocji jej instruktora.

CO JEST KULANE?

Przeczytaj także