Dwa powody, dzięki którym zaczniesz trenować Jiu Jitsu

Długie i leniwe lato powoli zbliża się do końca. Dla większości był to okres relaksu i odpoczynku od wymagających aktywności, ale wszystko co dobre szybko się kończy i czas ponownie wziąć się za siebie! Od września siłownie i sale treningowe wszelkiej maści będą przeżywać renesans. Tylko co wybrać? Tutaj skupię się na odpowiedzi na pytanie – dlaczego powinieneś/powinnaś pójść na wrześniowy nabór w najbliższym klubie Brazylijskiego Jiu Jitsu?

Co nas właściwie pcha do aktywności fizycznej? Przede wszystkim chęć poprawy ogólnego zdrowia, samopoczucia, utraty nadprogramowych kilogramów i poprawa sylwetki. Dlaczego więc wiele osób tak szybko traci zapał, rezygnuje z treningów i wraca do punktu wyjścia? Moim zdaniem winna jest monotonia, którą niosą ze sobą sale treningowe. Nie każdy potrafi z pasją przerzucać „żelastwo” na siłowni, czy motywować się do pokonywania kolejnych kilometrów na bieżni. Jak na tym tle wypada Brazylijskie Jiu Jitsu? Na początek skupmy się na tym, czym jest Jiu Jitsu i jakie niesie ze sobą korzyści.

Musisz wiedzieć, że BJJ to świetny sposób na utratę tkanki tłuszczowej, poprawę ogólnej kondycji fizycznej oraz na utrzymanie (lub najczęściej stałą poprawę) tego stanu. Trenując Jiu Jitsu poczujesz, że pracuje każdy mięsień Twojego ciała, nawet te wydawałoby się najbardziej zaniedbane. Naturalnym skutkiem będą pozytywne, zauważalne zmiany twojego ciała i to z tygodnia na tydzień. Najciekawszy jest jednak fakt, że zamiast skupiać się na migającym ekranie bieżni i liczbie spalonych kalorii, swoją uwagę poświęcisz nauce zupełnie nowych umiejętności, dzięki czemu nawet nie zauważysz jak ciężką pracę wykonałeś.

Zostawmy z boku aspekt fizyczny i przejdźmy do korzyści, które Brazylijskie Jiu Jitsu przyniesie w sferze mentalnej. Po pierwsze, proces nauki techniki wymaga od nas aktywności umysłu nawet w większym stopniu niż ciała. Na początku uczysz się ruchu, powtarzasz go wielokrotnie, aby opanować mechanikę akcji, a następnie próbujesz zastosować ją w sparingach. Oczywiste jest to, że nie „wejdzie” od razu, dlatego wracasz do „drillowania” techniki i do kolejnych prób w walce. Taki proces może trwać długie tygodnie, miesiące, a czasem nawet lata zanim opanujesz konkretny ruch na satysfakcjonującym poziomie. Dlatego mogłoby się wydawać, że jeżeli jesteś osobą, która łatwo się frustruje i poddaje – Jiu Jitsu nie jest sportem dla Ciebie. Nic bardziej mylnego. Trening BJJ wykuwa siłę mentalną jeszcze mocniej, niż siłę mięśni. Nieudane próby zastosowania technik i bycie „dojeżdżanym” przez przeciwników nie jest przyjemnym uczuciem. Przyjemnym uczuciem jest powrót następnego dnia i podjęcie walki ponownie. W codziennym życiu, kiedy sprawy nie idą po twojej myśli, odwracasz się i odchodzisz, czy brniesz do przodu mimo wszystko? Tak jak z nauką techniki – jeżeli zrezygnujesz, nigdy się nie nauczysz. To uniwersalna prawda dla każdego założonego celu. Siła mentalna, która popycha cię do powrotu na matę mimo tego, że nie wszystko idzie tak jakbyś chciał, zaprocentuje w innych dziedzinach życia.

Trzeba też wspomnieć, że Jiu Jitsu to świetny sposób na pozbycie się stresu, którego w dzisiejszym świecie nie brakuje. Po długim dniu w szkole, czy pracy, wchodzisz do klubu i wszystkie problemy odchodzą w zapomnienie. W momencie kiedy ktoś będzie chciał cię udusić, lub złamać rękę, ostatnią rzeczą o której pomyślisz będzie ciężki dzień w pracy. Jiu Jitsu wymaga skupienia. Gdy trener pokazuje technikę, musisz się skupić, aby wychwycić wszystkie detale, które będą niezbędne w dalszym rozwoju. Można też zwyczajnie „wyżyć się” podczas sparingów, co też niektórym przynosi ulgę. Jak mówi tytuł jednego z moich ulubionych filmów – „Whatever Works”.

Czyli jakie są dwa tytułowe powody, dla których rozpoczęcie przygody z Brazylijskim Jiu Jitsu jest najlepszą możliwą decyzją? Dlaczego powinieneś/powinnaś pójść na trening BJJ? Przede wszystkim dla swojego ciała i swojego umysłu. Korzyści, które niesie ze sobą Jiu Jitsu jest oczywiście o wiele więcej: poznawanie nowych ludzi, wspólne wyjazdy, nauka samoobrony, podniesienie pewności siebie. Można tak wyliczać bez końca, bo Brazylijskie Jiu Jitsu to coś więcej niż sport. To coś więcej niż sztuka walki. Czym jest na prawdę? Dołącz do nas i się przekonaj.

Do zobaczenia na macie!

autor: Jarek Sadowski

CO JEST KULANE?

Przeczytaj także