Brazylijskie jiu-jitsu potrafi być intensywne i wyczerpujące dla ciała, wymagając fizycznego zdominowania przeciwnika przez całe ciało. W związku z tym przeciążamy nasz organizm, układ nerwowy, mięśniowy oraz stawy. Aby uniknąć kontuzji i dać czas naszemu ciału czas na naprawę szkód oraz przyswojenie wiedzy zdobytej na macie, musimy zadbać o regenerację.
-
Podstawy
Dla większości jest to oczywiste, ale bez podstawowych i dobrych nawyków nie przyspieszysz swojej regeneracji. Mamy na myśli zadbanie o odpowiednią ilość snu, nawodnienie oraz zdrowe odżywianie.
Przy obecnej fali upałów dla większości jest to oczywiste, aby uzupełniać płyny, lecz wypacając litry potu na macie, musimy szczególnie zwrócić na to uwagę przed, w trakcie i po treningu. Jeżeli masz dość picia bezsmakowej wody, możesz dodać do niej wyciśniętą cytrynę i zmieszać z miodem. Aby wynagrodzić swoją pracę po treningu, polecamy wodę kokosową lub małe piwo bezalkoholowe, które oprócz walorów smakowych uzupełni mikroelementy.
Pracując na etacie i trenując w tygodniu, nie zawsze masz czas się wyspać. Jeżeli weekend jest dla ciebie okazją na godzinę lub dwie dłużej spędzoną w łóżku, wykorzystaj ten czas. Twój przeciążony układ nerwowy i mięśniowy dostanie potrzebny czas na regenerację i nie będziesz musiał wlewać w siebie litrów kawy. Zminimalizujesz ryzyko kontuzji, pozwolisz centrum dowodzenia, czyli mózgowi na przyswojenie nowych technik i z entuzjazmem ponownie wkroczysz na matę.
W dni wolne od pracy i treningu, lubimy pozwolić sobie na „cheat meal” i nie ma w tym nic złego, pod warunkiem, że przez resztę dni, dbasz o odpowiednie odżywienie organizmu. Jeżeli w tygodniu twój jadłospis pozostawia wiele do życzenia i nie masz czasu na codzienne gotowanie, wykorzystaj czas wolny na przygotowanie posiłków i zaplanowanie swojego menu na kilka dni wcześniej.
-
Aktywny wypoczynek
Zamiast leżeć cały dzień przed telewizorem, możesz przyspieszyć swoją regenerację poprzez aktywny wypoczynek. Zachęcamy do skorzystania z rodzaju aktywności innego niż ten, który wykonujesz na macie. Może to być godzinny spacer w lesie, który nie tylko oczyści twoją głowę ale świetnie dotleni organizm, rozluźniająca sesja jogi lub rozciąganie statyczne. Spróbuj czegoś nowego, co odciągnie twoje myśli od maty i miliona technik, dzięki temu twoje ciało otrzyma nowy bodziec do nauki, co może się przełożyć na salę treningową.
-
Podsumuj i zaplanuj nowy tydzień
Poświęć przynajmniej godzinę na podsumowanie tygodnia, zastanów się nad popełnionymi błędami, technikami, które działały i nad którymi musisz popracować. Sporządź plan na nadchodzące jednostki, wybierz jeden aspekt ze swojej gry, który chcesz udoskonalić, tak aby wchodząc na matę mieć jasny cel do osiągnięcia.
Pracując ciałem na sali treningowej często zapominamy o mentalnym treningu, który potrafi przyspieszyć nasz progres i jest przydatnym narzędziem dla każdego sportowca. Szereg narzędzi praktycznych typu wizualizacje, medytacja czy praca z oddechem to tylko kilka patentów, aby wzmocnić swój mental game. Zachęcamy od odsłuchania podcastu ze specjalistką w dziedzinie psychologii sportu oraz jedną z najlepszych zawodniczek BJJ w naszym kraju – Zofią Szawernowską.