Jak uniknąć „wypalenia” w Brazylijskim Jiu-Jitsu?

Są ludzie, którzy mają obsesję na punkcie BJJ, mogą trenować dwa razy dziennie, potem w domu oglądać jiu-jitsu, myśleć o nim, aż następnego wysuną się z łóżka poprzez techniczne wstanie. 

Większość z nas nie ma na to czasu, pieniędzy ani fizycznej i psychicznej wytrzymałości, aby utrzymać tak szalony harmonogram skoncentrowany na BJJ. Ale nawet ci z nas, których oddanie sztuce chwytania waha się od „zwykłego” do „sporadycznie intensywnego”, może się wypalić i jeśli chcemy podtrzymać naszą miłość do sportu, musimy się tym zająć.

Wypalenie naszego entuzjazmu może mieć różne przyczyny. Czasami trening na macie staje się tak stałą częścią naszej rutyny, że jest jej częścią, a nie lekarstwem na nią. Pojawiamy się na tych samych zajęciach, widzimy te same osoby i ćwiczymy tę samą technikę. Może być to dla nas dobre pod wieloma względami, ale może też być wyczerpujące.

Jeśli czujesz się wypalony i treningi nie przynoszą ci radości, nie powinieneś po prostu się poddać i zrezygnować, ale rada „po prostu przetrzymaj to” niekoniecznie jest produktywna. Większość z nas trenuje rekreacyjnie, jeśli nie jesteś zawodnikiem na pełen etat, nie masz obowiązku pojawiać się codziennie, jeśli jesteś nieszczęśliwy.

Zrób sobie przerwę

Nie może to być długa przerwa, która naraża cię na ryzyko, że nigdy nie wrócisz — daj sobie tydzień lub dwa, aby ponownie wrócić na matę. Dokonaj przemyślanego wyboru, a nie tylko „pomiń pewnego dnia zajęcia” i ustal datę, w której planujesz wrócić. To może dać ci trochę czasu, jednocześnie pomagając ci zachować dyscyplinę i przypominając ci, że nie rezygnujesz na dobre.

Spróbuj zmienić tempo

Jeśli Twój harmonogram na to pozwala, uczęszczaj na zajęcia o innych porach niż zwykle. Spróbuj odwiedzić inną akademię, zacznij uczyć się i ćwiczyć z innymi ludźmi niż zwykle. Nawet coś tak prostego, jak skupienie się na innych technikach i pozycjach, może przełamać monotonię.

Skoncentruj się na pozytywach

Brzmi to banalnie ale łatwo jest pogrążyć się w całym stresie związanym z jiu-jitsu, zwłaszcza jeśli zajmujesz stanowisko lidera w swoim klubie lub w lokalnej społeczności. Powrót do korzeni może ponownie rozpalić iskrę, którą kiedyś miałeś. Sporządź listę powodów, dla których zacząłeś i dlaczego idziesz tą drogą.

Zbadaj swoje środowisko

Wiele przypadków wypalenia w BJJ ma charakter przejściowy. Czasami jednak przyczyną może być twoje otoczenie, które niestety raczej się nie zmieni. Środowisko klubowe może być całkowicie toksyczne — zastraszanie ze strony kolegów, brak zaangażowania ze strony trenera to ogromne czerwone flagi, które powinny kazać ci znaleźć inne miejsce do treningu. Być może po prostu Twoja akademia nie spełnia już Twoich potrzeb, jeśli jest bardzo zorientowana na rywalizację, a Ty pragniesz wyluzowanego środowiska (lub odwrotnie), może się okazać, że twoje wypalenie samoistnie się naprawi, gdy pójdziesz w miejsce, które lepiej pasuje do twoich celów.

Świetną radą dzieli się jeden z najlepszych zawodników w historii naszego sportu, Andre Galvao:

„Musisz znaleźć równowagę. Surfing, siatkówka plażowa, pływanie, bieganie itp. mogą naprawdę pomóc w regeneracji umysłu i ciała. Nawet jeśli nie jesteś sportowcem… Musisz to zrobić!

Ważne jest również branie jednego pełnego dnia wolnego w tygodniu. W ten sposób możesz być zawsze wypoczęty i gotowy do ciężkiej pracy przez cały tydzień. Nie wpadaj w pułapkę pracoholizmu…poczujesz się nieszczęśliwy. Kluczem jest być szczęśliwym i wdzięcznym”

 
 
 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez Andre Galvao Official (@galvaobjj)

CO JEST KULANE?

Przeczytaj także