Jaka jest wartość medali „z rozdania”?

foto: https://www.facebook.com/ibjjf/photos/pcb.4296765643672068/4296759393672693/

Startując na zawodach zdarzają się sytuacje, gdy zawodnik może otrzymać medal bez możliwości zawalczenia o niego, poprzez niestawienie się przeciwnika, kontuzję lub brak rywali w kategorii. Ile jest wart medal, który otrzymujemy bez walki i czy powinien nam zostać przyznany?

Na początku kwietnia Mica Galvao został pozbawiony tytułu mistrza świata IBJJF, otrzymując pozytywny wynik testu antydopingowego, w konsekwencji złoty medal otrzymał Tye Ruotolo. Obaj zawodnicy w walce finałowej stoczyli wyrównany bój i Galvao wygrał pojedynek przewagą punktową 2:0. Pobijając rekord jako najmłodszy mistrz świata IBJJF w historii, Galvao musiał kilka miesięcy później pożegnać się z tytułem i został zawieszony na rok. 

Kilka dni temu Tye Ruotolo skomentował sytuację, nie akceptując tytułu mistrzowskiego zdobytego w ten sposób:

„To nie jest sposób, w jaki chcę zdobyć tytuł mistrza świata. Nadal nie czuję, że to zrobiłem. To dziwne uczucie, ponieważ wiem, że [Mica] stosował doping od jakiegoś czasu ale robi też wiele dobrego dla tego sportu. Chcę udowodnić, że można odnieść sukces w tej dyscyplinie bez używania sterydów.”

CO JEST KULANE?

Przeczytaj także