Który sport jest lepszy, brazylijskie jiu jitsu czy zapasy?

Zapasy i brazylijskie jiu-jitsu to dwie formy grapplingu, które mogą się uzupełniać lecz wciąż trwa debata, która forma walki jest lepsza. Puryści BJJ twierdzą, że nie potrzebujesz obalenia i walka gardą jest królem, podczas gdy zapaśnicy twierdzą, że nie musisz znać brazylijskiego jiu jitsu, aby wygrać walkę w parterze.

Brazylijskie Jiu-Jitsu to sztuka walki, która koncentruje się na walce w parterze i manipulacji przeciwnikiem za pomocą różnych pozycji i technik. Pozycja w jakiej się znajdujemy leżąc na plecach nazywamy gardą, stworzoną pierwotnie by móc się bronić. Ostatecznym celem brazylijskiego jiu-jitsu jest zmuszenie przeciwnika do uległości poprzez poddanie, złamanie kończyny lub uduszenie przeciwnika.

Zapasy to forma grapplingu, w której priorytetem są obalenia i bycie na górze traktowane jest jako dominująca pozycja. Celem jest utrzymanie się na nogach podczas obalania rywala, w przeciwieństwie do brazylijskiego jiu-jitsu, bycie na kolanach i na plecach to pozycje, których należy unikać.

Znając teorię i będąc w stanie odróżnić obie dyscypliny możemy zadać sobie pytanie, która z dyscyplin jest lepsza. Ekipa FloGrappling zdecydowała się znaleźć odpowiedź, na podstawie pojedynków reprezentantów obu dyscyplin.

Nick Rodriguez, czołowy zawodnik B-Team oraz były zapaśnik zmierzył się z członkiem reprezentacji Stanów Zjednoczonych Patem Downey, brązowym medalistą Pan American Games oraz zwycięzcą US Open. Walka odbyła się na zasadach stylu wolnego zapasów, gdzie Downey zdominował Rodrigueza i wygrał walkę przez „przewagę techniczną” 12:0.

Drugim pojedynkiem zapaśnik versus grappler, była walka Gordona Ryana oraz Bo Nickal’a. Ryan jest jednym z najlepszych zawodników w historii BJJ, w tym trzykrotnym Mistrzem Świata ADCC. Jego rywalem był Bo Nickal, utytułowany zapaśnik i Mistrz Świata U23. Zasady pojedynku były zmodyfikowane, Ryan nie mógł wciągać Nickala do gardy oraz atakować dźwigniami na nogi. Gordon pod koniec walki poddał rywala duszeniem trójkątnym nogami. 

CO JEST KULANE?

Przeczytaj także