Podwójny medalista olimpijski w Judo skazany na 16 lat więzienia

Zdjęcie: https://www.instagram.com/mongolianjudoheroes/

Naidangiin Tüvshinbayar jest pierwszym mongolskim sportowcem, który kiedykolwiek zdobył złoty medal olimpijski dla swojego kraju w Judo.

Były prezes Mongolskiego Narodowego Komitetu Olimpijskiego, został niedawno został skazany na 16 lat więzienia po brutalnym morderstwie swojego przyjaciela.

Tüvshinbayar zdobył złoto olimpijskie w 2008 roku w Pekinie i srebrny medal w 2012 roku w Londynie. Tym samym stał się bohaterem swojego kraju i został nagrodzony najwyższymi państwowymi odznaczeniami. Olimpijczyk był także wpływową postacią w Mongolii. 

Rok temu 2 kwietnia Tüvshinbayar spotkał się z niektórymi przedstawicielami Partii Demokratycznej, według doniesień mongolskiej prasy zaatakował Erdenebilegiin Enkhbata, swojego przyjaciela z dzieciństwa. Uderzając ofiarę ciężkim przedmiotem w głowę, spowodował poważne uszkodzenie mózgu Enkhbata, który pomimo hospitalizacji wkrótce zmarł. Podczas gdy wiele osób początkowo nie wierzyło w winę Tüvshinbayara, trwający rok proces zmienił spojrzenie narodu na ich byłego bohatera.

W trakcie rozprawy skazany wydał oświadczenie, w którym przeprasza za popełnioną zbrodnię:

„Jest mi bardzo przykro z powodu tego, co się stało. Zmarły był moim najlepszym przyjacielem, stał za wszystkimi moimi sukcesami. Szczerze przepraszam rodzinę zmarłego, jego braci i rodziców. Nie chciałem zabić mojego przyjaciela.”

 

CO JEST KULANE?

Przeczytaj także