Poradnik BJJ: czy powinieneś ćwiczyć z każdym, bez względu na wagę?

Sparingi są stałym elementem każdego treningu BJJ, w trakcie „kulanki” sprawdzamy skuteczność naszych technik, uczymy się pracować nad pozycjami, szukamy dziur w naszej grze i przede wszystkim czerpiemy z tego przyjemność. Ale czy musimy sparować z każdym? Czy osoba ważąca 60 kilo może sparować z zawodnikiem 40 kg cięższym?

Mówiąc wprost, może i nie ma przeciw temu żadnych przeciwskazań. Ale nie musi czuć się do tego zobowiązana. To twój czas i twoje ciało poświęcasz na macie, więc nie musisz sparować ze wszystkimi, jeśli nie chcesz. Masz ku temu swoje powody, masz również cele do zrealizowania, jeśli natkniesz się na sytuację, gdy poprosi cię o sparing osoba z kategorii Ultra-Heavyweight (+100kg), możesz uprzejmie odmówić i wyjaśnić dlaczego.

Idąc na matę każdy ma swój cel, niezależnie od tego, czy chodzi o odchudzanie, kształtowanie sylwetki, bycie zawodnikiem, czy po prostu odstresowanie. Jeśli jesteś tam tylko po to, aby schudnąć i poćwiczyć, prawdopodobnie dobrym rozwiązaniem będzie odmówienie sparingu o wiele cięższemu i agresywnemu białemu pasowi. Jeśli jesteś zawodnikiem i masz zamiar walczyć na zawodach, musisz sprawdzać swoje BJJ z każdym, bez względu na kategorie wagowe.

Jeśli odmówisz komuś sparingu i spotkasz się z negatywną reakcją, uprzejmie wytłumacz swoje powody. Zazwyczaj chodzi o coś więcej, może jesteś kontuzjowany i nie chcesz ryzykować. Istnieje duże ryzyko kontuzji kiedy musisz sparować z osobą cięższą i niedoświadczoną, jedno przypadkowe poślizgnięcie się lub upadek i wasza potyczka może skończyć się urazem. Warto wspomnieć o poziomie zaawansowania, jeżeli spotykasz na treningu się z osobą, która jest od ciebie cięższa ale bardziej doświadczona, poproś aby partner nie używał 100% swojej siły i miał na uwadze różnicę wagi. W tym przypadku będzie to świetna rada głównie dla kobiet, które z tym problemem mogą mierzyć się na codzień w akademii. 

Można śmiało powiedzieć, że większość ludzi nie zamierza zranić cię na treningu, Jiu-jitsu to bezpieczny sport, o ile podejmujemy decyzje, które zapewniają nam bezpieczeństwo. Odwracając sytuację, jeśli wchodząc na wagę widzisz trzy cyfry, nie bój się odmawiać ludziom od ciebie lżejszym. Jeśli nie czujesz się komfortowo w sparingu z mniejszą osobą, przekaż swoje obawy, partner na pewno to zrozumie. Będąc na macie może być naprawdę gorąco, maty są śliskie od potu, a Ty masz dużą szansę na niezamierzone poślizgnięcie się i wyrządzenie komuś krzywdy. Lepiej mówić ludziom o swoich obawach, niż przepraszać kontuzjowanego przez Ciebie partnera.

Każdy musi dbać o bezpieczeństwo grupy, abyśmy wolni od urazów, dlatego chroń siebie i innych ćwiczących, to dzięki nim jesteś coraz lepszy. Bądź miły i wyrozumiały, potrzebujemy tego więcej na matach, co bezpośrednio przełoży się na nasze życie. 

CO JEST KULANE?

Przeczytaj także