Poradnik BJJ: ile dni w tygodniu powinniśmy trenować?

Często możemy spotkać się z pytaniem jak często oraz ile dni w tygodniu powinniśmy przeznaczyć na trening brazylijskiego jiu jitsu. Aby konsekwentnie co tydzień poświęcać czas na trening, musimy poświęcić pewny aspekt naszego życia i być gotowym zapłacić cenę za godziny spędzone na macie.

Ile dni w tygodniu powinieneś trenować Jiu Jitsu?

Rozłożymy to pytanie na czynniki pierwsze, tak by pomóc ci w ocenie, ile dni powinieneś poświęcić, aby osiągnąć swoje cele. Na potrzeby tego artykułu zakładamy jedną jednostkę treningową dziennie. Z pewnością możesz trenować więcej niż raz dziennie, możesz manipulować ilością jednostek, wszystko zależy od twoich celów i ilości czasu jaki możesz poświęcić.

Określ swoje cele

Zanim zdecydujesz, ile dni w tygodniu powinieneś trenować BJJ, musisz ocenić swoje indywidualne cele, aby określić docelowe zajęcia w tygodniu.

Przykładowe założenia trenujących to:

  • Rywalizacja na zawodach lokalnych
  • Rywalizacja na prestiżowych turniejach w kraju lub za granicą
  • Promocja na wyższy pas i ostatecznie zdobycie czarnego pasa
  • Nauka samoobrony
  • Aktywność fizyczna
  • Zabawa, odskocznia od życia

Prawdopodobnie niektóre z tych celów pozostaną stałe, podczas gdy inne mogą się zmienić w trakcie Twojej przygody z BJJ. Zastanów się, który z powyższych celów chcesz sobie założyć lub wymyśl własny.

Zobowiązania dotyczące życia prywatnego

Życie ma wzloty, upadki i różne etapy, które wpływają na to, ile dni w tygodniu możesz realistycznie trenować. Zobowiązania takie jak szkoła i/lub dzieci często mają pierwszeństwo przed BJJ, niezależnie od twoich celów i mogą wymagać dostosowania, przynajmniej w krótkim okresie, aby upewnić się, że twój harmonogram pozostaje realistyczny.

Z drugiej strony, wiele innych zajęć rekreacyjnych, a nawet wybór pracy i kariery, będzie konkurować z treningami o Twój czas. W wielu przypadkach cele takie jak występy na zawodach i bycie profesjonalnym sportowcem, będą wymagać od Ciebie skrócenia lub wyeliminowania czasu spędzanego na aktywnościach poza BJJ, szczególnie na mniej ważnych zobowiązaniach.

W zależności od etapu życia, możesz mieć mniej lub więcej czasu na trening. Na przykład, jeśli masz duży projekt do ukończenia w pracy lub szkole, być może będziesz musiał trenować mniej niż w poprzednich tygodniach.

Z drugiej strony, jeśli Twój harmonogram jest luźniejszy przez pewien czas, może to być dobry moment, aby umieścić w swoim grafiku jak najwięcej zajęć i wykorzystać swój krótkoterminowy dodatkowy czas, aby osiągnąć nowy kamień milowy na macie.

Cele i wymagania czasowe

Teraz, kiedy możesz rozważyć swoje cele i harmonogram, możemy ustalić swój grafik treningowy i podzielić go na ilość jednostek w tygodniu:

JEDEN DZIEŃ W TYGODNIU:

Trening BJJ raz w tygodniu to za mało, jeśli chodzi o postępy. Jeśli chcesz się po prostu dobrze bawić i nie obchodzi cię, że nie robisz postępu, to raz w tygodniu jest w porządku. Przykładem może być udział w weekendowej wolnej macie, jeśli tydzień masz zbyt zajęty.

DWA DNI W TYGODNIU:
Dwa razy w tygodniu to absolutne minimum dla stałego postępu. Jeśli rekreacyjnie interesujesz się BJJ, ale nie możesz pozwolić sobie na więcej zajęć, ćwicząc dwa razy w tygodniu poprawisz swoją grę parterową.

Jeśli masz nadzieję na zdobycie czarnego pasa lub na start na zawodach, potrzebne są treningi częściej niż dwa razy w tygodniu.

TRZY DNI W TYGODNIU:
Trenując trzy razy w tygodniu możesz być pewny stałego rozwoju na macie bez całkowitego kształtowania swojego harmonogramu pod BJJ. Wciąż będziesz musiał poświęcić trzy dni w tygodniu na treningi rano lub wieczorem, lecz przez pozostałe dni spokojnie załatwisz resztę spraw.

CZTERY DNI W TYGODNIU:
Trening cztery razy w tygodniu to moment, w którym wiele spraw może się komplikować. Jeśli nie trenujesz w weekendy, oznacza to, że masz tylko jeden wolny wieczór w tygodniu, chyba że idziesz na zajęcia poranne. To bardzo dużo, jeśli balansujesz między rodziną i karierą.

Jednak przy czterech treningach w tygodniu Twoje postępy będą stałe i znaczne, a jeśli przyłożysz się do treningu, możesz spodziewać się przyzwoitych wyników na zawodach.

PIĘĆ DNI W TYGODNIU:
Ćwicząc pięć dni w tygodniu poświęciłeś znaczną część swojego grafiku na BJJ. Nawet jeśli zajęcia trwają półtorej godziny, między przygotowaniami, dojazdami do pracy, prysznicem i posiłkiem po zajęciach, to jest sporo czasu. Trenując BJJ pięć razy w tygodniu możesz podzielić swoje treningi, niektóre będą bardziej skoncentrowane na technice, a inne będą sparingowo-zadaniowe.

Co więcej, osoby ćwiczące tak często, suplementują czas spędzony na macie, treningiem motorycznym, który rozwinie ich siłę i kondycję oraz uchroni od kontuzji.

SZEŚĆ I WIĘCEJ JEDNOSTEK W TYGODNIU:
Trenując z taką intensywnością prawdopodobnie często startujesz na zawodach i interesuje cię rywalizacja na największych imprezach. Dodatkowo, nie możesz ćwiczyć z taką samą intensywnością podczas każdej sesji i musisz dbać o regenerację. Twój postęp będzie ogromny ale na tym poziomie sesje muszą być dobrze zaplanowane, aby zapewnić wystarczającą regenerację. Twoja dieta musi być dopięta na ostatni guzik i prawdopodobnie nie możesz wywiązać się z wielu innych ważnych zobowiązań życiowych.

 

Planowanie grafiku treningów w 4-tygodniowych segmentach to dobry sposób na zaangażowanie się w trening, przy jednoczesnym zachowaniu zdolności adaptacji do życiowych wzlotów i upadków.

Gdy już ocenisz swoje cele w BJJ, spójrz na następne cztery tygodnie swojego harmonogramu i określ, ile dni jest wykonalnych. W zależności od twoich celów i preferencji dotyczących treningu w kimonach lub No-Gi, możesz uwzględnić to również w swoim harmonogramie, czy chcesz mieszać obie formy treningu.

Nie pozwól, aby cokolwiek, co nie jest nagłym wypadkiem, odciągnęło cię od treningu – w tym momencie powinieneś wybrać godziny, w których wiesz, że możesz trenować.

 

 

CO JEST KULANE?

Przeczytaj także