Poradnik BJJ: jak efektywnie zbijać wagę przed zawodami

W okresie startowym oprócz ciężkich treningów musimy również zadbać o utrzymanie wagi lub zbicie kilku kilogramów, co potrafi być równie ciężkim lub cięższym zadaniem niż „zajazd” na macie. Istnieje wiele sposobów jak zmieścić się w limicie wagowym, aby ułatwić to zadanie możemy zastosować kilka strategii.

Zaletą redukcji wagi jest posiadanie przewagi w swojej kategorii wagowej poprzez bycie najcięższym zawodnikiem w swojej dywizji, zbijanie kilogramów powinno odbywać się systematycznie, z dobrze przemyślanym planem.

Chociaż redukcja wagi może zwiększyć szansę na potencjalną wygraną, istnieją również wady. Po pierwsze, zmniejszenie masy ciała ogólnie osłabi twój organizm, zwłaszcza jeśli nie robisz tego prawidłowo. Ryzykujesz, że zrujnujesz swój cel, mając przewagę siły nad przeciwnikiem. Dobrze przemyśl jak dużo kilogramów musisz zbić i czy nie warto wystartować w pełni sił, najedzony i nawodniony, w cięższej kategorii. Jeżeli masz do zrzucenia więcej niż 2-3 kilogramy, pamiętaj o tym, że ważenie często odbywa się w dniu zawodów i nie masz wiele czasu na regenerację. Nikt nie chce walczyć będąc skrajnie wycieńczonym. Posiadanie wiedzy i narzędzi, aby we właściwy sposób zmniejszyć wagę, może zapewnić pomyślny wynik.

Cięcie wagi nie powinno stać się sposobem na życie i nie powinno być wykonywane często. Najlepszym rozwiązaniem jest prowadzenie zdrowego stylu życia, dzięki czemu nie musisz redukować zbyt wielu kilogramów. Jeśli właściwie się odżywiasz, wystarczająco dużo śpisz, odpowiednio nawadniasz, twoje ciało będzie w lepszej sytuacji, aby poradzić sobie z redukcją wagi.

Jeśli musisz zmniejszyć wagę, upewnij się, że jesteś odpowiednio odżywiony i nawodniony podczas całego procesu. Stopniowa redukcja jest najlepszym sposobem uniknięcia poważnych powikłań. Obniżenie wagi w kilka dni lub 24 godziny jest możliwe, ale może być receptą na katastrofę. Możesz cierpieć na dłuższą metę, jeśli robisz to regularnie. 

Wielu zawodników dodaje do diety dużą ilość warzyw, dzięki temu nadal możesz spożywać tę samą ilość jedzenia. Warzywa mają mniej kalorii, są bogate w składniki odżywcze i podtrzymują metabolizm.

Pij dużo wody i trzymaj się z dala od napojów alkoholowych, napojów gazowanych i słodkich herbat. Na co dzień jedyną rzeczą, którą powinieneś pić, jest woda. Jeśli potrzebujesz pobudzić kubki smakowe, spróbuj wycisnąć do wody trochę świeżego soku z cytryny. Od czasu do czasu możesz mieszać świeżo wyciśnięte soki lub wodę kokosową, ale trzymaj się z dala od butelkowanych napojów, które widzisz w sklepach ogólnospożywczych.

Musisz zmienić swój sposób myślenia o jedzeniu. Uczyń zdrowe, czyste jedzenie wyborem stylu życia. Unikaj mocno przetworzonej żywności. Staraj się jeść żywność, która jest jak najbliżej oryginalnego źródła. Zwróć uwagę na to, jak się czujesz i jak funkcjonuje Twoje ciało, kiedy jesz zdrowo, a kiedy jesz niezdrowe jedzenie. 

Kontroluj wielkość porcji, gdy wychodzisz zjeść poza domem. Zazwyczaj restauracje dają o wiele więcej jedzenia, niż potrzebujesz do zadowolenia. Nie czuj się zobligowany do zjedzenia wszystkiego. Jedz powoli i przestań jeść, gdy poczujesz się usatysfakcjonowany, a nie wtedy, gdy twój talerz jest pusty.

Bądź przygotowany, nie czekaj, aż będziesz głodny, aby zrobić posiłek. Kiedy głodujemy, decydujemy się na niezdrowe wybory, zaplanuj swoje posiłki z wyprzedzeniem. Zawsze miej przy sobie zdrowe przekąski na wypadek, gdybyś zgłodniał i nie miał dostępu do zdrowej żywności.

Zrób z tego nawyk. Słowo „DIETA” często kojarzy się z nieprzyjemną utratą wagi i tkanki tłuszczowej. Kluczem do skutecznej i długotrwałej redukcji wagi jest oderwanie się od słowa dieta. Dieta sugeruje coś, co jest krótkoterminowe. Powinniśmy starać się dokonywać lepszych wyborów żywieniowych zamiast diety. Uczyń z nawyku lepszych wyborów żywieniowych, tak jak codzienne mycie zębów, a w dniu zawodów wystartujesz w pełni sił.

CO JEST KULANE?

Przeczytaj także