Poradnik BJJ: Jak rozpoznać dobrego instruktora

Pasja do brazylijskiego jiu jitsu i chęć spróbowania czegoś nowego są zawsze kluczowymi czynnikami, które pomogą ci dokonać zmian w życiu i być może zacząć przygodę z tą dyscypliną. Jednak to instruktor zazwyczaj wpływa na twoją ogólną opinię i nastawienie do zajęć, znalezienie dobrego trenera BJJ jest bardzo ważne.

Jeśli myślisz o pójściu na pierwsze zajęcia BJJ, zwróć uwagę na następujące cechy osoby, która cię naucza. Jeżeli masz szczęście i trafisz pod skrzydła właściwej osoby, nauczysz się jak się bronić, zwiększać pewność siebie, nawiązywać nowe znajomości, zmieniać nawyki żywieniowe, rywalizować i doskonalić się przez całe życie. Instruktor BJJ często dyktuje sposób prowadzenia akademii, powinien być naturalnym liderem, charyzmatycznym, uprzejmym, źródłem inspiracji i wzorem do naśladowania. 

Doświadczenie

W czasach, gdy BJJ staje się coraz bardziej popularne, będziesz miał duży wybór przy wyborze akademii. Pierwszym kryterium powinien być poziom doświadczenia i osiągnięcia osoby nauczającej. Dobry instruktor nie musi być mistrzem świata, aby dobrze nauczać. Zawodnik reprezentujący wysoki poziom również nie gwarantuje bycia dobrym nauczycielem. Taka osoba musi posiadać gruntowną znajomość podstaw, znać ważne szczegóły technik i mieć otwarty umysł na nowe ruchy. Niektórzy ludzie są geniuszami (Ze Radiola, ówcześnie reprezentujący Gracie Barra zaczęła uczyć jako niebieski pas i był w stanie stworzyć mistrzów świata takich jak Braulio Estima czy Otavio Sousa) i potrafią nauczać od wczesnego etapu, ale rzadko zdarza się znaleźć kogoś takiego. Nic nie przebije doświadczenia.

Cierpliwość i uwaga

Bardzo ważną częścią bycia dobrym nauczycielem jest okazywanie cierpliwości, zwłaszcza wobec nowych uczniów, którzy wcześniej nie mieli styczności ze sportem. Instruktor, który okazuje frustrację, ponieważ nowi uczniowie nie rozumieją nowej techniki, może zniechęcić swoich podopiecznych. Jeśli trener jest cierpliwy w stosunku do nowicjuszy, zachęci to studentów wyższej rangi do cierpliwości również w relacji z początkującymi osobami. Poświęcenie dodatkowego czasu na wyjaśnienie i pomoc uczniom w zrozumieniu technik zbuduje pozytywną i lepszą relację. Zwróć uwagę czy nauczyciel podczas zajęć chodzi po macie, pomagając uczniom i odpowiada na ich pytania, czy też spędza czas przy telefonie. Dobry instruktor przywiązuje dużą uwagę do swoich studentów.

Uczniowie

Wizytówką i odzwierciedleniem pracy instruktora, są jego studenci. Dobry trener zwraca uwagę na uczniów i skutecznie rozpoznaje problemy. Skutecznym sposobem oceny jego pracy jest obserwowanie lub rozmowa z uczniami. Obserwuj, jak się zachowują, dobry instruktor będzie uczył przestrzegania etykiety maty, szacunku do partnerów treningowych, przeciwników itp. Kiedy rozmawiasz z uczniami, mogą powiedzieć, czy trening jest ciekawie prowadzony i ile się uczą.

Nastawienie

Chcesz znaleźć instruktora, który jest entuzjastą Jiu-Jitsu i przekazuje wiedzę. Kogoś, kto będzie Cię inspirował i dawał przykład. Ważne jest również, aby instruktor był zawsze obecny, a nie tylko przez cały czas nauczał osoby na wyższych pasach. Trener z odpowiednim nastawieniem zarazi cię swoją pasją i po każdym treningu będziesz wychodzić z uśmiechem na twarzy.

Program zajęć

Dobry instruktor powinien przestrzegać programu nauczania, dzięki temu jego uczniowie będą efektywniej przyswajać wiedzę i szybciej się rozwijać. Dla przykładu, skupiając się na jednej pozycji w tygodniu lub miesiącu, pokazuje wszystkie możliwości z danej pozycji i dba o to, aby przedstawiony przez niego materiał był łatwy do przyswojenia. Do dzisiaj możemy spotkać na macie instruktorów, którzy za długo rozwodzą się nad technikami, a jego podopieczni usypiają na boku bądź są myślami poza matą. Trening powinien być interesujący i prowadzący go trener musi dbać o zaangażowanie ćwiczących. Zwróć uwagę czy instruktor, przeprowadza rozgrzewkę, po której czujesz, że twój organizm jest odpowiednio przygotowany do wysiłku i czujesz się po niej lepiej.

Nie spiesz się przy wyborze odpowiedniej akademii i trenera, weź udział w kilku treningach i popytaj osoby ze środowiska jak oceniają danego instruktora. 

 

CO JEST KULANE?

Przeczytaj także