Poradnik BJJ: jak środki dopingujące i uzależnienie może negatywnie wpłynąć na twoje zdrowie i wyniki na macie?

Jeśli jesteś zawodnikiem i myślisz o sobie jak o profesjonaliście lub masz aspiracje zawodnicze, prawdopodobnie zdajesz sobie sprawę z presji (zarówno fizycznej jak i psychicznej), z jaką musisz sobie radzić.

Każda osoba ma swój własny, unikalny sposób radzenia sobie z presją. Na przykład niektórzy ludzie mają tendencję do stosowania substancji zwiększających wydolność oraz sterydów, aby uzyskać przewagę nad konkurencją. Z drugiej strony, inni polegają na różnych środkach, takich jak marihuana lub alkohol, w celu opanowania lub zmniejszenia bólu związanego z urazami.

Genetyka

O ile zażywanie narkotyków okazjonalnie może nie być szkodliwe, to mogą prowadzić do uzależnienia, gdy są przyjmowane przez dłuższy czas. Genetyka jest głównym czynnikiem ryzyka uzależnienia zarówno dla osób nie będących sportowcami, jak i sportowców. Na przykład, jeśli należysz do rodziny, która ma historię uzależnienia, istnieje duże prawdopodobieństwo, że dotknie cię to samo.

Jeśli doświadczyłeś jakiejś traumy w dzieciństwie, takiej jak porzucenie, przemoc fizyczna, zaniedbanie, będziesz narażony na ryzyko rozwoju uzależniającego zachowania. Wreszcie ludzie, którzy cierpią na lęki i depresję, mogą również rozwinąć uzależnienie.

Środki przeciwbólowe

Sedno uzależniającego zachowania sportowca leży w lekach. Może to być rodzaj sterydu lub środka przeciwbólowego, który jest stosowany w celu zmniejszenia ogólnego stresu i dyskomfortu. Środek przeciwbólowy może okazać się najlepszym przyjacielem sportowca. Pomaga zmniejszyć ból, działa przeciwzapalnie i do pewnego stopnia zmniejsza nasilenie urazu.

Jednak większość z tych leków składa się z pewnej ilości opioidów. Dlatego jeśli wciąż będziesz spożywać ten sam lek, spowoduje to pewien rodzaj uzależnienia. Dodatkowo wspomniany składnik może również powodować senność lub zmęczenie, co nie jest idealną sytuacją dla sportowca.

Stymulanty i środki zwiększające wydolność

Wiele osób, które chcą poprawić swoją wydolność ma tendencję do przyjmowania leków zwiększających ich kondycję, niemniej jednak leki te mogą być niebezpieczne dla twojego zdrowia. Mogą zwiększać ilość stanów zapalnych w całym ciele, ponieważ przekraczasz granice, z którymi może sobie poradzić twoje ciało. Poza tym ciągłe ich przyjmowanie może również wpłynąć na twój stan psychiczny jako całość. Do długoterminowych konsekwencji zaliczamy ryzyko niewydolności nerek, guzów wątroby i objawów wycofania społecznego.

Podobnie jak wzmacniacze wydolności, stymulanty są zwykle używane w celu zwiększenia energii. Dlatego, jeśli stosujesz je od czasu do czas przed sesją treningową, mogą one pozytywnie wpłynąć na twój „performance” na macie. Ważne jest to, aby znać umiar i być świadomym konsekwencji uzależnienia. Do nich możemy zaliczyć np. ryzyko zawału serca.

Skutki uboczne

Uzależnienie może mieć duży wpływ na organizm sportowca, ponieważ przez całe życie musi mierzyć się ze stresem oraz bólem. Fizyczne i psychiczne skutki uboczne uzależnienia sportowca mogą obejmować:

  • zmniejszone libido i popęd seksualny
  • skurcz jąder (rzadko)
  • rak prostaty lub wątroby
  • problemy sercowo-naczyniowe
  • problemy z porodem
  • stres psychiczny i niepokój
  • poczucie euforii i urojenia
  • agresywne zachowanie
  • depresja

 

Chociaż przyjmowanie leków może skutecznie zmniejszyć ból i dyskomfort, nie oferują one trwałego rozwiązania Twojego problemu. Niezależnie od tego, czy jesteś profesjonalnym zawodnikiem czy ćwiczysz rekreacyjnie, nie rób wszystkiego na siłę i daj organizmowi czas na odpoczynek i regenerację. W ten sposób możesz uniknąć ryzyka uzależnienia i zadbać o swoje zdrowie psychiczne i fizyczne.

CO JEST KULANE?

Przeczytaj także