Poradnik BJJ: jak stymulanty wpływają na twoje wyniki na macie?

Trenując BJJ każdy z nas chce mieć przewagę nad przeciwnikiem, robimy to m.in. przez spożycie suplementów przedtreningowych, w postaci stymulantów, czy kofeiny, takich jak napoje energetyczne. Daje nam to niewielki wzrost poziomu energii, siły i odświeża umysł. Przyjmowanie takich środków może być pomocne ale może również szkodzić, dlatego warto przeanalizować wpływ stymulantów na nasz organizm.  

Najpierw skupimy się na najczęstszych składnikach tzw. „przedtreningówki”.

Kompleks witaminowo-mineralny

Większość napojów przedtreningowych zawiera dawkę witamin i minerałów. To ważne, zalecane i całkowicie bezpieczne. Witaminy utrzymują organizm w ruchu jak dobrze naoliwiona maszyna. W przedtreningówkach najczęstszym kompleksem jest witamina B, która odgrywa ważną rolę w Twojej sprawności fizycznej. Wykazano, że kompleks witamin B zwiększa wydajność fizyczną poprzez zwiększenie metabolizmu energetycznego, a także zwiększenie syntezy białek i produkcji czerwonych krwinek. Niedobór którejkolwiek z witamin z grupy B spowoduje zmniejszoną wydajność fizyczną i umysłową, szczególnie podczas wysiłku o wysokiej intensywności, co dokładnie robimy, gdy trenujemy Jiu Jitsu. Jeśli chodzi o minerały, na podkreślenie zasługuje wapń i magnez. Wiemy już, że nasze kości potrzebują wapnia, aby się zregenerować i pomimo tego, że ich zużycie nie jest tak duże, jak w innych sportach, nadal potrzebujemy dużo wapnia, aby nasze kości były zdrowe. Z drugiej strony magnez jest niezbędny do skurczu mięśni, jego niedobór prowadzi do ich osłabienia. 

Kreatyna

Bardzo często stosowana w przedtreningówkach, jest obecnie najlepiej przebadanym suplementem na świecie, jej działanie jest dobrze udokumentowane. Kreatyna ma wiele właściwości, ale najważniejszą dla nas jest zwiększanie mocy wyjściowej, co wielokrotnie dowiodły badania. Niepożądanym efektem przy suplementacji kreatyny przez dłuższy czas jest retencja wody. Kreatyna sprawia, że ​​organizm zatrzymuje wodę, co jest pozytywnym efektem, ale nie wtedy, gdy próbujesz zbijać wagę. Retencja wody może zwiększyć twoją wagę, co może okazać się problematyczne i może spowodować przeskok do innej kategorii wagowej.

L-arginina

Arginina jest niezbędnym aminokwasem. Wykazano, że zwiększa przepływ krwi do mięśni, umożliwiając w ten sposób dotarcie do nich większej ilości tlenu i białka, co skutkuje zwiększoną wydajnością.

Beta-alanina

Innym powszechnym składnikiem jest beta-alanina, która nie jest niezbędnym aminokwasem, ale ostatnio stała się składnikiem o bardzo dużym znaczeniu przedtreningowym. Badania wykazały, że beta-alanina zwiększa wytrzymałość mięśni przy wysiłkach submaksymalnych (60-240 sekund trwania), a także zwiększa wydolność beztlenową. Jednym ze skutków ubocznych suplementacji beta-alaniny jest swędzenie. W zależności od reakcji organizmu możesz przez kilka minut odczuwać swędzenie skóry przy pierwszych kilku zastosowaniach tego składnika, jednak jest on całkowicie bezpieczny.

Kofeina

Powszechna w przedtreningówkach, napojach energetycznych i kawie, kofeina ma wiele efektów, z których najbardziej godne uwagi jest zwiększenie świadomości umysłowej i nieznaczny wzrost mocy wyjściowej. Jednak duże dawki kofeiny są szkodliwe, zwiększa ciśnienie krwi i tętno, co może ci zaszkodzić. Należy również zauważyć, że organizm przyzwyczaja się do przyjmowania kofeiny, więc po pewnym czasie będziesz potrzebować jej więcej niż na początku, aby uzyskać ten sam efekt. Spożywanie kofeiny powinno być ostrożne, aby nie zaszkodzić organizmowi. Suplementy przedtreningowe zawierają ogromną ilość kofeiny, przyjmowanie większej ilości kofeiny z innych źródeł (takich jak napoje energetyczne) będzie dla nas szkodliwe.

Są to najczęstsze składniki stosowane w suplementach przedtreningowych. Większość z nich jest bezpieczna dla zdrowych osób, jednak w miarę możliwości nie stosuj tych środków przed każdym treningiem. Podczas przyjmowania suplementów przedtreningowych bardzo ważne jest dawkowanie. Większość zaleca rozpoczęcie od połowy, aż do pełnej dawki. Ma to na celu upewnienie się, że organizm dobrze reaguje na składniki i nie odczuwasz nudności.

Jeśli jesteś sceptyczny, jeśli chodzi o suplementy przedtreningowe, zawsze możesz zrobić własny shake przedtreningowy w domu. Zmieszaj ze sobą banany, wodę kokosową, płatki owsiane, orzechy i dodaj miód dla smaku, a twój organizm na pewno Ci się odwdzięczy. 

CO JEST KULANE?

Przeczytaj także