Poradnik BJJ: jak uciekać z pozycji zagrożonych?

Ucieczki z pozycji zagrożonych są zwykle pierwszą rzeczą jaką poznajemy, ucząc się podstaw brazylijskiego jiu jitsu. Skuteczne strategie obronne są niezbędne na wszystkich poziomach, ale są one szczególnie ważne dla osób początkujących, które spędzają dużo czasu broniąc się przed poddaniem.

Wiele ataków polega na odizolowaniu jednej z twoich kończyn, istnieje nieskończona ilość sposobów, w jaki można to osiągnąć. Naszą pierwszą linią obrony będzie uświadomienie sobie, jaki jest cel przeciwnika np. broniąc rekę przed balachą, przeciwnik musi rozpiąć naszą klamrę i skontrolować nasz tułów. W tym przypadku powiedzenie „trzymaj wrogów blisko siebie, a łokcie bliżej” może uratować ci skórę. Im bardziej twoje ramiona zostaną oddalone od środka ciała, tym większe niebezpieczeństwo poddania.

Często powtarzanym błędem przez osoby początkujące jest zwracanie uwagi na ucieczkę z pozycji zagrożonej zamiast prewencji. „Jak mam się bronić przed duszeniem zza pleców?” Chociaż istnieje kilka opcji, które możesz wypróbować, lepiej przemyśleć, w jaki sposób znalazłeś się w pozycji, w której przeciwnik wszedł ci za plecy.

Zrozumienie celu przeciwnika jest istotną częścią budowania linii defensywy. Jeśli twój przeciwnik skupia się głównie na przechodzeniu gardy lub przetoczeniu, musi przebyć jeszcze długą drogę zanim dojdzie do pozycji kończącej. Jeżeli rywal koncentruje się głównie na szybkim poddaniu, istnieje duża szansa, że zrezygnował z jakiegoś elementu kontroli. Wiedza o tym i czerpanie z tego korzyści jest kluczem zarówno do skutecznej obrony, jak i ucieczek.

Częstym problemem wśród początkujących jest nadmierne zaangażowanie w obronę. Na przykład mogą całkowicie wyeksponować ramię, aby zapobiec duszeniu krzyżowym. Zaawansowani zawodnicy często atakują w kombinacjach i płynnych przejściach między atakami. Nadmierne zaangażowanie w jedną konkretną obronę może prowadzić do podatności na inne poddanie.

W poniższym nagraniu Bradley Hill demonstruje ucieczkę ze skrętówki oraz tłumaczy możliwości ucieczki. Podkreśla również jak ważna jest prewencja, zanim znajdziemy się w pozycji zagrożonej, w tym przypadku z pozycji honey hole.

CO JEST KULANE?

Przeczytaj także