foto: https://www.instagram.com/mikeymusumeci/
W trakcie ostatniej walki pomiędzy Gantumurem Bayanduurenem a Mikey’m Musumecim doszło do niecodziennej sytuacji, kiedy przeciwnik Amerykanina nie chciał odklepać technik kończących Musumeciego.
Podczas pojedynku Mikey wielokrotnie atakował nogi rywala, lecz wydawało się, że jego próby poddania nie działają na Bayanduurena. Komentatorzy twierdzili, że rywal Musumeciego jest po prostu elastyczny, lecz po walce Mikey przyznał, że kolano przeciwnika strzeliło „ponad 20-krotnie”.
Na jakie szkody naraził swoje kolana Bayanduuren i jak długo będzie trwał proces rehabilitacji? W poniższej analizie Mike Piekarski, znany jako „Dr Kickass” przyjrzał się kontuzji Gantumura:
„To, że nie odklepał, oznacza, że nie został kontuzjowany? Więc co się stało z jego kolanem?
Chociaż tego rodzaju kontuzje nie są powszechne w badaniach, przeprowadzone zostało badanie zwłok przez Csintalana, który badał ekstremalną rotację zewnętrzną kości piszczelowej i możliwe uszkodzenia anatomiczne.
Zewnętrzny moment obrotowy 45 i 60 stopni znacznie zwiększył wiotkość stawu kolanowego we wszystkich kierunkach. Sekcja wykazała, że wszystkie więzadła krzyżowe tylne (PCL) były nienaruszone, wszystkie poboczne przyśrodkowe (MCL) i więzadła krzyżowe przednie (ACL) ujawniły częściowe lub całkowite rozdarcie. Boczne więzadła poboczne były zerwane we wszystkich przypadkach (Csintalon 2009).”
Jeśli spojrzysz na wideo, zobaczysz, że jego piszczel był obrócony poza 60 stopni rotacji zewnętrznej, więc prawdopodobnie doznał uszkodzenia więzadeł ACL, MCL i LCL.
Możliwym dodatkowym urazem byłaby również patologia łąkotki. Mechanizm urazu, który jest najczęstszym powodem uszkodzenia łąkotki, to ucisk i rotacja. Dlatego przy przedłużonym okresie dodatkowego momentu obrotowego po patologii więzadeł również zakładałbym, że uszkodzeniu uległa również łąkotka.
Kiedy Gantumur będzie mógł wrócić do pełni zdrowia?
Powrót do sportu po rekonstrukcji wielowięzadłowej czeka na ponad 12 miesięcy. Biorąc to pod uwagę, tylko 65% sportowców powraca do poziomu sprzed urazu po rekonstrukcji ACL w ciągu 2 lat, a tylko 38% pozostało na tym poziomie po 2 latach (van Melick 2016).
Miejmy nadzieję, że Gantumur szybko wyzdrowieje i będzie mógł wrócić do rywalizacji!”
Wyświetl ten post na InstagramiePost udostępniony przez Mike Piekarski, PT, DPT, OCS (@doctor_kickass)