Poradnik BJJ: Jakie są zalety noszenia rashguardu?

Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się, jaki jest sens noszenia rashguardu? Oprócz tego, że zakładamy go na trening No-Gi, rashguardy są często noszone również pod kimonem. Ten element odzieży nie tylko może sprawić, że będziemy dobrze wyglądać ale jego główną rolą jest ochrona naszego zdrowia.

BJJ i inne sporty chwytane są wyjątkowe ze względu bliskość ciała partnera oraz ilość czasu spędzonego na ziemi, tzn. na macie. Leżenie przez większość treningu na macie jest zdecydowanie cechą, która odróżnia inne sporty od BJJ. 

Dlatego higiena staje się bardzo ważnym czynnikiem wpływającym na ogólny stan zdrowia osoby ćwiczącej sporty chwytane. Oprócz czystości sali na której trenujemy, musimy zadbać o świeżość odzieży i higienę osobistą. Higiena to przede wszystkim moralna odpowiedzialność każdego zaangażowanego w trening sportów walki. Wystarczy zadbać o podstawy; zostań w domu, jeśli masz przeziębienie, przycinaj paznokcie i regularnie bierz prysznic.

Upewnij się, że myjesz swoje Gi przed każdą sesją treningową lub masz więcej niż jedno kimono. Podobnie jak maty, Gi może łatwo zmienić się w bardzo korzystną powierzchnię dla mikroorganizmów i grzybów, które mogą powodować problemy. Pamiętaj, że Gi to główna warstwa chroniąca Cię przed brudną matą lub partnerem treningowym.

Częstym powodem, dla którego ludzie, którzy ćwiczą w kimonach unikają rashguardów, jest to, że czują się ograniczeni ruchowo i nieswojo. Nie chodzi tylko o dyskomfort partnera treningowego, gdy przykładasz mu owłosioną klatkę piersiową do twarzy. Lepiej poświęcić odrobinę komfortu dla swojego zdrowia. Rashguard przylega do skóry, tworząc warstwę ochronną, która jednocześnie przepuszcza powietrze i działa jak bariera przed mikroorganizmami. Tak długo, jak myjesz swój rashguard po każdym treningu, wszystko będzie dobrze.

Warstwa, którą tworzy rashguard działa na dwa sposoby – nie tylko zapobiega przedostawaniu się potu innych na twoją skórę, ale także zapobiega niszczeniu kimona. Za każdym razem, gdy się kulasz, Twoje Gi pokrywa się od wewnątrz Twoim potem, a z zewnątrz potem innych. Tak duża ilość płynów bardzo odbija się na materiale, prowadząc do jego szybkiego zepsucia. Posiadanie rashguardu pod spodem przedłuży żywotność Twojego kimona o 50%, utrzymując Cię w zdrowiu i jednocześnie oszczędzając trochę gotówki.

Oparzenia od maty to uciążliwość, która może przekształcić się w pełnowymiarową infekcję, jeśli nie zostanie odpowiednio potraktowana. To oryginalna idea rashguardów – ochrona ciała przed wysypką. Tarcie między matami a naszym ciałem jest duże i często prowadzi do poparzeń.

Kolejną korzyścią noszenia rashguardu jest kompresja mięśni, co w pewnym stopniu pomoże w procesie gojenia kontuzji mięśni, pomagając w przepływie krwi.

Nie ma treningu BJJ bez higieny. Wiele sal ma surowe zasady, które egzekwują lub przypominają na ścianach jak dbać o siebie i wspólną przestrzeń. Czystość maty jest łatwa do utrzymania dzięki ścisłemu harmonogramowi czyszczenia. Jednak ogólna higiena w akademii to droga dwukierunkowa i każda osoba, która wchodzi na matę, ma obowiązek przyczynić się do tego.

CO JEST KULANE?

Przeczytaj także