Czy mostowanie na głowie jest bezpieczne?

Mostowanie na szyi jest ćwiczeniem wzmacniającym, z którego grapplerzy korzystali od setek lat. Grappling jest dość wymagający dla tego odcinka kręgosłupa, więc wzmacnianie go jest kluczem do łagodzenia urazów oraz uniknięcia kontuzji. Czy most na szyję zmniejsza urazy, czy je zaostrza?

Wyzwanie związane z tym ćwiczeniem polega na tym, że podczas pracy w tej pozycji jednocześnie ściskasz osiowo kręgosłup. Mięśnie szyi mają dwa główne zadania: stawianie oporu oraz reakcja na bodźce, poprzez skręt głowy (umożliwiający zidentyfikowanie bodźca przez zmysł wzroku i słuchu). Mięśnie te są stabilizatorami, więc nie są zaprojektowane do napędzania do ruchu, lecz do podtrzymywania podstawy czaszki.

Krążki międzykręgowe to przekładki między kręgami z warstwą wewnętrzną (jądro miażdżycowe) otoczoną warstwą zewnętrzną (pierścieniem włóknistym). Ta konstrukcja ma na celu pochłanianie sił napierających na kręgosłup.

Uszkodzenia kręgosłupa, w tym odcinka szyjnego, możemy podzielić na dwie kategorie:

  • nadmierny ucisk osiowy lub siłę ścinającą spowodowaną uderzeniem, np. lądowanie na głowie po rzucie
  • powtarzające się siły o mniejszym nacisku, lecz aplikowane przez długi czas, np. regularne przetrzymywanie duszenia

Ciało jest zaprojektowane tak, aby przystosować się do stresora, jednak istnieje cienka granica między nadmiernym oraz odpowiednim bodźcem.

Kiedy wykonywać mostowanie na głowie?

Jeżeli nie borykamy się z regularnymi problemami kręgosłupa, szczególnie odcinka szyjnego, przy uważnym i odpowiednim dawkowaniu, nie ma przeciwskazań do wykonywania mostowania. Jednak w większości przypadków, szczególnie osób narażonych na regularne napięcia odcinka szyjnego, istnieją lepsze metody wzmocnienia szyi. W końcu nie ma „złych” ćwiczeń, o ile istnieje uzasadnienie, które pozwoli osiągnąć upragniony cel.

CO JEST KULANE?

Przeczytaj także